Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126
Nu har jag och teamet här byggt några naturstensmurar med sten i bruk, och jag funderar på hur länge de kommer att hålla. Vad tror ni?
Den ena är byggd mot schacktmassa och jord. 1,3 m hög. Står på 30 cm hög armerad betongsockel som vi gjöt på 30 cm djup. Muren är halvcirkelformad och sluttat utåt, mot det gamla schaktet. Ganska stora stenar, ca 30 cm i diameter.
Den andra är fristående och är endast 30 cm bred men 1.50 på högsta stället. Står på armerad betongsockel nere i mark den med, där marken sluttar rätt starkt. Insidan har merparten tegel och utsidan natursten. Muren har sluttning i längsled, krökt murform och är upprättstående. Innanför denna ska ett jordlager läggas så att jag kan plantera på ena sidan.
Skulle ni blaskat bruk på insidan där jorden och växterna kommer att vara? vad tror ni om livslängden på en sådan mur?
Medlem
Antal inlägg: 2 643
Medlem sedan: 14-01-2003
Medlem nr: 579
Cilla! Jag har en i mitt tycke mycket vacker mur. Gjord av all sten från tomten (+ bruk). Den är byggd 1950! Visserligen varken 100- eller 1000-tals år, men ganska gammal.
Tack och lov är den i utmärkt skick!
--------------------
Bättre sänt än aldrig! Min "nya" kärlek och sambo: Lucas. Och nu har Lucas fått lillebror: Elton!
Lucas Och här är mattes älskling knappt 6 månader.