Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad har hänt med mitt äppelträd?, Saknar stora barkstycken
          Maggan H
          Inlägg 12-03-2007, 17:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 173
          Medlem sedan:
          28-09-2003
          Medlem nr: 2 369



          Kunde se redan i fjol på en gren att den var skadad, men trodde att det var just en skada. Men nu är det drabbat på 5 olika ställen! Barken verkar bara skrumpna och ihop dra sig. Ser inga djur eller larver. Det är drabbat på sommaren av nån insekt vars små små larver kommer hängandes i långa trådar, kan de ha med detta att göra?




          --------------------
          MVH Maggan

          Bor och odlar i zon 1 NÖ Skåne
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 13-03-2007, 11:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Ja, men vänta nu! Visst är det fruktträdkräfta. Och visst visar bilderna sår på grova grenar. Men se också att trädet, åtminstone på bild 2, delvis haft god tillväxt och kämpar emot genom övervallning.

          Det är sällan som grova grenar på äpple faller och blir säkerhetsrisker pga kräfta. De döda grenarna sitter kvar länge och man har god tid att ta bort dem innan de faller.

          Vuxna träd, dvs kring 40 år och uppåt, kan leva länge med kräfta - flera decenier. Man kan inte skära bort kräftan, svampen finns inuti hela trädet, men man kan hjälpa trädet att övervalla de sår som kräftan ger. Och man kan hjälpa trädet att få tillväxt som gör att det klarar att bli av också med mycket blad- och grenmassa när kräftan "tar" en söttre gren, eller många fjolårsskott.

          Vill du förlänga livet på trädet, t ex medan ett annat äppelträd växer upp:

          - tag bort grässvålen ytligt i dropplinjen runt trädet och gödsla med kompost och kogödsel. Så gröngödslingsväxter eller andra ettåriga växter där. (Se "gödsla med blommor" på min sajt)
          - vattna ett par gånger under försommaren i torra perioder, låt spridaren stå på under natten
          - beskär inte alls eller så lite som möjligt, varje ny snittyta är mumma för kräftan. Gör alla besärningsingrepp i JAS, dvs juli till september
          - om du beskär, elda upp grenarna
          - efter beskärning, doppa sekatör och såg i kokande vatten innan du går på nästa träd eller buske. Fruktträdkräftan, Nectria galligena, angriper alla lövträd och flera lövbuskar



          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 04:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon