Vansinne att man vill tvinga småbarnsföräldrar att veckopendla, eller att folk ska bryta upp och flyttta när den ena parten har jobb. Med tanke på hur osäker arbetsmarknaden är, med provanställningar, projektanställningar och försämrad a-kassa så tar man ju en JÄTTERISK om man flyttar. Vad händer om det där jobbet man fick tar slut efter en månad? Då står man kanske där och måste flytta igen.
Vill man snabbt få in en fot på arbetsmarknaden rekommenderar jag bemanningsföretag. Generellt sett är de giriga skitstövlar som bara ser en som pjäser i ett pengaspel, enligt min erfarenhet, men de tar ofta in stora mängder folk med kort varsel. Antar att det är lättare i storstäderna, med bemanningsföretag.
Har man lämnat in ansökan och kanske redan varit på intervju ska man ändå 'ligga på' bemanningsföretagen och söka de nya tjänster de utannonserar. Vet en kille som varit arbetslös i ett par år, han fick jobb på ett bemanningsföretag med en dags varsel, "imorgon börjar du på företag X"
Redigerat av Pirum: 23-03-2007, 15:37
--------------------
zon2.5
|