Jag är lite otålig av mig delvis beroende på att jag har massor med långhalsade och långrotade fröplantor som behöver skolas om på stubben! så jag följde omedelbart Katti med torpets råd och la iväg idag på påskdagen till Dollarstore där dom har bra och billiga grejor av alla kategorier. Där köpte jag 100 plastglas som är färgade - fanns transparenta i olika färger (jag tog blått).
Dom är som vanliga dricksglas s k seltersglas dvs inte så skrymmande nedtill men höga. Tar precis lika liten plats där dom står som en vanlig fyrkantig småkruka av mellanstorlek. Ditt tips var ju kanonbra, och smälta upp ett bottenhål var lätt som en plätt!
(Dollarstore är tvärtemot vad man kan tro ett helsvenskt företag som än så länge bara har butiker i Norrland eftersom det startade här men kommer nog att finnas lite varstans. Är jättebilliga och bra.) Nu har jag skolat om ca 50 plantor i dessa glas och får nog lägga iväg och köpa en omgång till så småningom! Tack!
Hälsningar Siv