Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > När ska man omskola ricin?
          evely
          Inlägg 27-04-2007, 22:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 141
          Medlem sedan:
          15-03-2007
          Medlem nr: 9 360



          De står i halva petflaskor och har nu fått stanna ute på natten. Vad ska jag omskola dem i? Mina krukor är inlåsta i en överfull källare som ska städas i början på juni! Men jag tror inte att jag kan vänta med omskolningen tills dess! skulle man kunna sätta dem i svarta plastpåsar, eller har de för skört rotsystem för det. De är nu 20 cm höga och har ett bladpar!

          Jag kanske till och med kan plantera ner dem i jorden redan eftersom jag bor i zon 1. Någon enstaka frostnatt kan jag ju linda in dem i fiberduk.

          Och hur snabbt växer de! De skulle kanske kunna bo i rusta-växthuset fram tills frostrisken är över... NÄr luktärterna blir utplanterade så blir där massvis med plats.

          Jag har massvis med frågor!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          evely
          Inlägg 29-04-2007, 19:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 141
          Medlem sedan:
          15-03-2007
          Medlem nr: 9 360



          Okej! Det börjar komma ut rötter ur hålen på vissa. Så jag ska omskola så fort jag kan thanks.gif Krukor hittade jag riktigt snytta för 16.50 stycket, det är ricinplantorna värda wub.gif

          Jag min modiga rackare satte ut dem då det hade varit över fem grader i sex nätter.. inatt var det fyra grader.. Jag får helt enkelt hålla koll på väderleksrapporterna och eventuellt linda in dem i flera lager fiberduk och täcka över dem med några lager till whist.gif

          Tack för hjälpen wub.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 18:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon