Hej
Jag tycker den där Olympusen ser ut som ett bra val för en kompakt digitalkamera - 18xoptisk zoom är inte fy skam heller - själv har jag 12xzoom på min Panasonic Lumix DMC-FZ7 och är väldigt nöjd med det. Olympusen har dock en bättre närgräns också än min har med sina 5 cm - men det går att ta väldigt bra makrobilder ändå när man väl kan kameran. Mycket suddigt blir det dock i början innan man känner sin kamera tillräckligt. Bra är också den dubbla bildstabilisatorn - den behövs när man zoomar ordentligt kan jag säga.
Hur ligger Olympusen i pris? Det är såklart nästa intressanta fråga - kameran i sig verkar ju bra - men hur bra är priset?
Jag vet inte riktigt vad min Panasonic ligger på i pris nu då jag fick den i julklapp av sambon och den då var på kampanjpris innan jul ... men ordpris på den tror jag ligger unt 5000 kr och det är den helt klart värd.
Vill du se prov på bilder tagna med den så kan du kika in både i mitt album med vårbilder här samt på mina hemsidor (har just nu bilder på en fin hackspett där som jag tog i måndags) www.camscorner.se samt www.camscorner.se/garden
--------------------
|