Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gräsklippare och trimmer , eldrivna, Vilka är bäst?
          mamamaggan
          Inlägg 24-05-2007, 19:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Har just varit ut till stugan och min son har klippt gräset . Men vår gamla bensindrivna gräsklippare är hur dålig som helst . Vår eldrivna trimmer likaså.

          Nu ska vi leta efter nya och undrar vad man ska välja. Har hört att det ska finnas eldrivna grsäklippare som är uppladdningsbara. Stämmer det och har någon här erfarenheter av dem i så fall. Trimmern vi har nu kommer jag inte ihåg märket på men tråden krånglar hela tiden , går bara av , och den är sliten för övrigt också . Någon som kan rekommendera nägot bra eldrivet märke?


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Joee
          Inlägg 29-05-2007, 12:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          07-05-2007
          Medlem nr: 10 245



          Jag har hört andra som också haft problem med de batteridrivna gräsklippare som funnits fram tills idag. Det verkar som om det stora problemet har varit att batterierna helt enkelt inte räcker för att klippa en normal villatomt. Idag ser dock situatationen helt annorlunda ut eftersom batteriutvecklingen gått med rasande fart de senaste åren. Li-jon verkar vara helt överlägsna gamla klassiska batterikonstruktioner, se t.ex. teslamotors.com som bygger en batteridriven sportbil med hisnande prestanda och som går att köra ca. 400 km på en laddning. Med en väl genomtänkt konstruktion så borde en modern batteridriven gräsklippare fungera minst lika bra som en bensindriven. Huruvida konstruktionen är bra och genomtänkt vet man ju aldrig med helt nya produkter, ett sätt kan ju vara att vänta något år och se om produkten finns kvar eller förändrats och sedan köpa den.

          Är det någon annan som har erfarenhet av ämnet så skriv gärna ett inlägg, jag är omåttligt intresserad av att slippa klippa på bensin.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-09-2025, 06:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon