Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskära äppelträd
          Myrilla
          Inlägg 15-06-2007, 18:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 91
          Medlem sedan:
          26-06-2006
          Medlem nr: 8 047



          Jag planterade ett litet äppelträd av sorten Katja förra året. Då var det beskuret. Jag uppfattade det som om jag inte skulle behöva beskära i år men är lite tveksam, eftersom trädet stuckit iväg i toppen. Dessutom har rådjuren varit framme och gnagt på några grenar ranting.gif

          Kan jag korta in toppen och huvudgrenarna nu eller ska jag vänta till JAS, eller tom till nästa senvinter?

          Tacksam för lit hjälp!

          Mvh Anna


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 16-06-2007, 22:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det finns flera sätt, men ofta är det inte nödvändigt att skydda de grenar som är lägre än 2 meter. De ska ofta ändå bort så småningom om man vill kunna gå under trädet när dessa grenar blir långa och grova. Frenar som sitter på 1 - 1-5 meters höjd kommer för alltid att sitta där, men bli 4-5 meter långa, förgrenade och grova. I beskärningen av unga träd är det viktigaste att år för år ta bort några av dessa klågt sittande grenar medan de är hyfsat små och inte skapar stora snitt nr man tar bort dem.

          Så för min del får rådjuren knipsa i dem. Men vill man skydda träden från det som kan skada trädet rejält, rådjurens fejbing av stammarna, kan det oftast räcka med hönsnät och där rådjuren är livligare får man sätta armeringsjärn som en kupol över trädet. Jag brukar ta 3 st 5mm armeringsjärn och sätta ned osm en båge över trädet och sätta snöre emellan. Kostar ca 50 kr och är snabbt att göra. Ser lite lattjo ut men med slingerkrasse vid armeringsjärnen ser det snyggt ut och behöver dessutom vbara sitta några år. På de flesta ställen räcker det med att slå ett par stolpar ned i backen vid trädets stam, rådjuren tycker inte det är lika kul att stångas med. Hönsnät eller annat hare-säkert när kring dessa stolpar är också praktiskt, då skaver inte nätet in i trädet.



          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 00:10
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon