CITAT (Lars-Olof Arvids @ 05-07-2007, 11:26)

26-27 grader är inga problem för guppy, men är det lite kallare trivs de lika bra. Tyvärr har guppyns stora popularitet lett till en massodling där allt får överleva oavsett kvalitet. Guppy går alltid att sälja, inte minst för att de enligt böckerna är så tåliga och lättskötta. Får man en frisk, stark stam stämmer det, men inte om de är sönderodlade. Varför inte försöka med vildguppy? Även om de har lite svagare färger och saknar slöjfenor, är de garanterat tåligare än slöjguppy. Säkert går vildguppy (kanske även vissa stammar av slöjguppy) att ha i en damm ute på sommaren, om man gradvis kan vänja dem vid den lägre temperaturen. En annan trevlig liten stimfisk som inte kräver så hög temperatur är kardinalfisk (Tanichtys albonubes). Den passar säkert utmärkt i din damm på sommaren. Men förväxla den inte med kardinaltetran som inte klarar sig i en utedamm. Både guppy och kardinalfisk måste tas in och hållas i ett akvarium över vintern, medan guldfiskar klarar sig ute i dammen så länge den inte bottenfryser.
Guldfiskar kan bli uppemot en halvmeter, så man ska inte ha dem i för små akvarier och absolut inte i s k "guldfiskskålar". De måste ha plats att växa naturligt. Jag skulle inte rekommendera att ha ett akvarium utomhus på sommaren. Fiskarna mår dåligt av de stora temperaturväxlingarna mellan dag och natt, och säkert blir det mycket alger i akvariet om solen ligger på. Guldfiskar är tåliga och överlever det mesta, men det innebär inte att de mår bra av vad som helst.
Olle
jag har vild fångade guppy också ,, så dom kanske är säkrare att ha ute då .
men hur vänjer man dom vid ute liv ?
ska kanske skippa att ha ett akvarium ute ,, men vad kan man annars ha dom i om man inte kan gräva en damm nu det närmsta ?
kommer säkert fixa nån damm senare .
kardinalfisken kan den va i en källare över vintern ?