Det framgår inte var i landet detta är, det är ganska stor skillnad på norr och söder.
Men jag skulle oavsett det nog inte börjat med rhododendron/azalea, men det kan bero på att jag haft svårt med dem i just bergiga tunnjordsmarker. Det krävs enorma mängder vatten för att de ska vilja etablera sig och det tar några år. Man stirrar sig ofta blind på PH-värdet, men för rhododendron/azalea är jorddjupet och fuktigheten viktigare. Det går att få rhododendron att trivas bra i vanlig trädgårdsjord så länge det inte är Öländsk kalkmark, bara man gör en djup och vid bädd, läger på gödsel de 5 första åren och vattnar varje sommar, sräskilt sensommaren.
Mängder av bra rosor finns det dock för skogsmark - satsa på t ex pimpineller, äppelrosor och andra som klarar näringsfattiga, torra jordar och som kan leta sig fram till ljus. det blir fint när man väljer dem som bildar nypon till hösten, och flera rosor har också höstfärger i bladverket.
Benved klarar sig också och blir brinnande orangeröda på hösten om de fått lite solglimt på sommaren, fågelbär (körsbär Prunus Avium), där det är som ljusast, många av spireorna (höga rosenspirean blir vacker i skog t ex), alpklematisar (om man gräver ordentligt) kan klättra i träd också där det är skugga.
Marktäckare som vintergröna Vinca major/minor blir fint i skogsmark, om jorden är djupare på något ställe kan stormhatt och krollilja trivas, fingerborsgblomma Digitalis förstås, om du kan bygga upp jorden å ett ställe trivs lötnanshjärta bra och kan bilda stor buske.
På berg och i skrevor kan mycket växa; nu finns det otaliga sedumväxter, man kan i skrevor sätta in lökväxter och alla möjliga slags kryddörter.
Om tomten är ny för dig eller du inte grävt i den förut tar det några år innan man lärt känna hur vattnet går vår, sommar och höst och var det är fuktigt och inte. Titta på skogsgrästyperna som växer vilt, de säger en hel del om hur torrt, soligt, det är. Generellt är det ju fuktigare där bredbladiga gräs växer. Börja att plantera sådant som inte är svindyrt så att du har råd och fortsatt lust att göra misstag med lite dyrare växter som rhododendron sedan!
--------------------
|