Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rhododendron i solsken, Klarar de sig?
          Thalassa
          Inlägg 22-07-2007, 19:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 546
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 606



          Jag såg en bild på en helt underbar rabatt i en trädgårdstidning. Så jag var bara tvungen att härmas och göra något liknande. På bilden fanns det Rhododendron i rabatten och jag planterade givetvis också det. Saken är bara den att min rabatt är ganska utsatt för sol och vad jag vet så vill Rhododendron ha halvskugga. Kommer de att klara sig i solen? Eller blir det problem? Räcker det om jag i så fall planterar någon högre växt i närheten som skuggar?

          Jag grävde stora gropar åt Rhododendrona och gav dem rikligt med rhododendronjord så de borde trivas. Om det nu inte bara är för soligt. Vad har ni andra för erfarenheter, är det någon som har Rhododendron i solen eller har alla sina i skugga?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Thalassa
          Inlägg 22-07-2007, 23:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 546
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 606



          Tack för svaret! smile.gif
          Skönt att höra att det finns de som har Rhododendron i solen och att det funkar. Jag hoppas verkligen att det kommer att funka för oss. De är precis nyplanterade men jag skall hålla koll på dem, precis som du skriver. Verkar de vantrivas så får jag väl flytta dem. Men jag hoppas verkligen att de skall trivas för jag är supernöjd med min nya rabatt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 03:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon