Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Getingar och gnagare
          Jan L
          Inlägg 06-08-2007, 14:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 18
          Medlem sedan:
          29-05-2006
          Medlem nr: 7 829



          Tar upp två saker i samma inlägg: getingar och gnagare.

          Getingproblem
          Finns det något smart sätt att få bort getingar?

          Har fått getingar i mitt pumphus vid sommarstugan. I mina andra uthus ställer jag ut burkar med lacknafta varje vår på alla ställen där getingar brukar bygga bo. Det är en metod som fungerar bra. Getingarna vill tydligen inte bygga sina bon om det luktar nacknafta.

          Men jag har aldrig tidigare haft getingar i pumphuset. Därför har jag aldrig ställt dit någon burk med lacknafta. Så nu har dom byggt där i stället.

          Problemet med lacknaftametoden är att den bara ser ut att fungera om man placerar ut burkarna på våren. Ställer man dit en burk när dom redan har ett bo så verkar inte getingarna bry sig.

          Har i alla fall lyckats placera en burk med lacknafta i pumphuset, trots att getingarna var mycket irriterade. Men ännu har det inte gett något resultat. Finns det något annat sätt? Behöver göra en del jobb i pumphuset innan frosten kommer.

          Okänd gnagare
          I helgen såg jag en gnagare som jag inte vet riktigt vad det var. Den låg död på min sommarstugetomt alldeles intill en bilväg som går strax intill.

          Den såg inte ut som en råtta, mus eller sork. Särskilt färgen var ovanlig. På ryggsidan hade den en röd-brun kopparliknande färg som var riktigt vacker. På undersidan var den gråvit. Den var ganska smal, kroppens längd cirka 10 cm, svansen kortare än kroppen. Vad var det för någonting?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          sanakan
          Inlägg 06-08-2007, 15:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 175
          Medlem sedan:
          02-03-2007
          Medlem nr: 9 182



          när det gäller getingar så är det nog otroligt svårt att få bort dom när dom väl bosatt sig nånstans. det är just innan bobyggandet det går att göra något... alla såna lukt-metoder kommer nog bara att reta upp dem. bäst att ringa anticimex om dom verkligen besvärar dig.

          jag blir så nyfiken på din gnagare-fråga! att gnagaren inte såg ut som "råtta, mus eller sork" verkar konstigt, då det då knappast kan vara någon gnagare? såg du tänderna på djuret i fråga?

          kan det ha varit en unge av något annat djur, som senare som vuxen får en annan färg?

          en hermelinunge, tex... hermelinen har ju precis den färg du beskriver, bild här:
          http://www.bnvs-ostbelgien.org/bilder_27/04.jpg

          de gnagare som finns i sverige är mig veterligen endast sådana som ser ut som möss, råttor eller sorkar, av olika storlekar (finns ganska stora också, tex bisam). och självklart också harar och kaniner.

          bäver, bisam, vattensork, skogssork, fjällämmel, åkersork, dvärgmus, hasselmus, skogsmus, husmus, brun råtta, skogshare, fälthare, vildkanin. fler kommer jag inte på. använd google bildsök för att hitta bilder på dessa smile.gif

          http://images.google.se






          --------------------

          Fågelholkar i holkbloggen Nyutbildad trädgårdsmästare! Drömmer om trädgård
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 16:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon