Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grävlingar...
          Tezzla
          Inlägg 05-08-2007, 23:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 075
          Medlem sedan:
          28-07-2005
          Medlem nr: 6 256



          Vi har tydligen grävlingar hos oss. Jag har inte själv sett dem men många andra har gjort det. Jag måste erkänna att jag tycker det känns smått olustigt. Jag har en väldig respekt för grävlingar och jag har nog skrämt upp mig själv och gjort dem till riktigt farliga och hemska varelser. Dumt! Vad är egentligen sant om grävlingen? Jag har hört så många skräckhistorier om grävlingar som attackerat folk och de vägrar släppa taget tills de hör att benen knäcks, människor som blivit jagade av vansinniga grävlingar o.s.v. Detta kan väl knappast vara sant? Vad är egentligen sanning och vad är skrönor? ÄR grävlingen farlig? KAN den attackera och i så fall när och varför?

          Jag blir arg på mig själv som rädd. Jag vill inte vara rädd för en grävling om jag nu inte behöver... Behöver jag det? confused.gif


          --------------------
          Odlingzon 2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ammoura
          Inlägg 09-08-2007, 09:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 167
          Medlem sedan:
          20-10-2006
          Medlem nr: 8 739



          Jag trodde också grävlingar var farliga. Pratade med min sambo och nämnde att man ska ju ha kräckebröd i skorna... vilket följdes av ett gapskratt och "har din mamma lärt dig det?". Sambon är uppväxt på landet.. Däremot försöker han och hans familj lära mig att vara mer rädd för huggormar än jag är.

          Sen så är det väl som med andra djur att ett sjukt djur blir ofta aggresivt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 13:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon