Medlem
Antal inlägg: 7 640
Medlem sedan: 03-07-2005
Medlem nr: 6 109
... att finansiera skattesänkningar. Nu meddelas det att man inte längre får bli sjukskriven för utbrändhet/utmattningsdepression. Endast om man har betydande sömnsvårigheter så kan man få bli sjukskriven, men då högst 3 veckor
--------------------
They say that memories are Golden. Well maybe that is true. But I never wanted memories, I only wanted You!
Medlem
Antal inlägg: 4 474
Medlem sedan: 08-11-2003
Medlem nr: 2 552
Nej det är sannerligen inte mitt fel, jag har nog försökt att dra mitt strå till stacken under valet för både mitt och andras välbefinnande. Ja det är mycket konstigheter i detta om man läser i tidningarna. Klart man ska höja stämman men för vad? I dagsläget är ju inget klart och informationen som står i tidningarna är ju så riktade att man kan tro att det redan är klart och att indragningar är att vänta vilket inte alls är fallet. Även om förändringar sker är det ju inte alls säkert att de blir lika hårddragna som tidningarna vill ge sken av.
Ekvationen går ibland ihop och ibland inte gällande sjukersättning (som är en pensionsgrundande förmån) och sjukpenning (som är en inkomstgrundande förmån).