Att ta upp sparrispotatis, eller liknande, som man odlar främst för att det är gott och inte för att skörden blir sådär jättestor

Ok, jag odlar bara god potatis i övrigt också...men sparrispotatis med hemlagade köttbullar...mums. Hemodlad mat överlag ser jag nog som lite 'lyx', eftersom det är något jag helt klart skulle klara mig utan - men den är ju sååå mycket godare. Åt ett underbart äpple i helgen, 'augustiäpple' (Transparente Blanche), direkt från trädet - det är lyx det

(Speciellt som Transparente Blanche nästan undantagslöst är urusel om man köper den i affär - ofta skördad alldeles för tidigt för att tåla behandlingen)
Har ibland funderat på vad som är "lyx" och vad som är "onödig kvalitet", två begrepp som ibland går in i varandra. Men jag återkommer nog i den frågan. Jag skulle exempelvis inte beskriva en Bahco-skiftnyckel som lyx, trots att jag oftast nog skulle klara mig med en leksaks-skiftnyckel från överskottsbolaget.
Redigerat av Pirum: 13-08-2007, 20:15