Jo, kanske du har RÄTT

, men jag hävdar med enfas att STATUSEN på skolmaten måste bli bättre.
Jag minns med bävan skolmaten på 60-talet: skinn på potatisen, knäckemackor sega som knäck... (SER JAG ETT SAMBAND DÄR?)
PÖLSA!!! yek! Idag (av egen personlig erfarenhet) är MATEN bra, men ungarna säger att den är "äcklig"......
Jag tror INGEN förälder skulle acceptera att man säger så hemma. Eller??? Givetvis kan man inte BARA döpa om maten för att få ungarna att äta. Men vi måste få ungarna (jodå , jag älskar dem) att äta RÄTT... för att de skall orka med skolan.
4.50:-för en portion!!!!! KAN du laga mat för det?? Jag KAN!!!! Men absolut inte 5 dagar i veckan och med måltidsdryck (Mjölk 2,5 dl), bröd, tillbehör (gurka, sallad, lingonsylt, smör, ost.....)
Här kostar 1l mjölk ca 7:- vilket innebär att 2,5 dl kostar ca 1,75;-
4:50 - 1,75 = 2,75
OCH när min dotter var i skolåldern drack hon MINST ½liter/måltid
Jag får inte i hop ekvationen