Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > bokhäck, klippa ner långt - går det?
          Whiskuchi
          Inlägg 26-08-2007, 18:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 911
          Medlem sedan:
          31-07-2005
          Medlem nr: 6 274



          Vi har en bokhäck runt tomten. Tyvärr har den "släppts upp" på tok för högt, den är ett par meter hög. Det syns klart och tydligt var den brukade klippas förr, men på sistone har den inte klippts ner ordentligt. Går det att klippa ner den till "originalhöjden" och få den att se bra ut eller är det bara att gilla läget och låta den vara hög (alt. ta bort den och sätta nytt ;-))

          edit: och vilken tid på året bör den beskäras? Höst?

          Redigerat av Whiskuchi: 26-08-2007, 18:06


          --------------------
          Don't argue with idiots, they will drag you down to their level and beat you with experience.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Big Gardener
          Inlägg 28-08-2007, 17:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 124
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 943



          Bokhäck är mycket svår att återbeskära, nästintill omöjligt. Anledningen är att bok har väldigt få epikormiska knoppar på äldre ved och kan därför inte bryta på nytt. Men samtidigt beror det också på hur långe den har tillåtits att växa och hur grov veden är dit man tänker skära. Det är svårt att bedömma utan att ha sett häcken ordentligt.

          Unga grenar går mycket bra att beskära och bryter mycket bra och en sådan beskärning kan man göra i mars-april eller augusti-september.

          Jag har varit med att restaurera en gammal bokhäck som hade släppts upp för mycket. Där var återbeskärning uteslutet eftersom det skulle ta död på häcken. Då gjorde vi istället så att vi sparade ett jämnt antal av de bästa och böjligaste grenarna utmed hela häcken och beskar tillbaka de andra. Därefter böjde vi in och band in dessa sparade grenar till den ursprungliga formen. På så sätt sparades de unga grenarna och häcken kunde bryta på nytt och fylla igen den glesheten som uppstod.

          Tyvärr har jag inte någon bild på detta men det gjordes ett reportage om det i Gröna rum för typ fyra år sedan. Resultatet blev mycket lyckat och finns att beskåda norr om Lantan (lantmästarbostaden) i Alnarpsparken. Det krävs mycket jobb, men man får i princip en färdig häck till sin ursprungliga form.

          Denna teknik tror jag kan utnyttjas på många häckar som inte går att återbskära till gammal ved men som tillåtits växa fritt utanför sin ursprungliga form, t.ex. häckar av gran, eller avenbok.


          --------------------
          Birger Ekenstierna - Hortonom
          Trädgårdscoach.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-12-2025, 14:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon