Både ja och nej. Fuktigt men väldränerat är nyckelordet. Det har betydelse som du skriver Linus hur jorden ser ut. Och till stor del har det också betydelse var grundvattnet ligger.
Om Katsuran står planterat direkt i en tung lerjord med mycket högt grundvatten kan det ha mycket svårt att växa och trivas för att jorden är mycket kall. Men har du en väldränerad flodbank eller en liknande miljö blir den perfekt för katsuran. Alltså en ståndort med ett mycket rörligt grundvatten i en lätt och varm jord. Här kan vi inte prata om att att den skall placeras torrt i Sverige eftersom sverige är ett stort land med mycket skiftande jordar och mikroklimat. Att placera katsuran på en allt igenom torr ståndort är inget jag skulle rekommendera.
Bilden är från Hörby och en gammal gatuplantering med Cercidiphyllum japonicum. Platsen är en gammal åravin i centrala Hörby där engång åravinen präglade landskapet. Träden är planterade för 80-90 år sedan och träden har blivit så gamla för att platsen så väl uppfyller ståndortskraven för katsuran med rörligt markvatten och halvskugga.
Bifogade fil(er)
8.jpg ( 199.11k )
Antal nedladdningar: 84