Lästen var för en gångs skull perfekt, men skaften däremot alldeles för trånga, och det går ju inte göra så mycket åt. Och för 1400:- ska man inte behöva gå till skomakaren enligt min mening.
Jodhpurs vill jag egentligen inte ha. Dels känns det som överkurs med shortchaps åxå när man rider 1 gg/v (och utan kan man åka på skavsår, tro mig) dels vill jag ha stövlar för att man faktiskt ska kunna ta dem när man ska till skogen. Har inga andra stövlar heller... så det blir lixom 2 flugor på smällen.
Nu var ju de här bra mycket billigare tack och lov... men då är den väl för låg i lästen ist, skulle inte förvåna mig ett spår
Åh, nordingar är mysiga!
Själv gjorde jag väl inte annat än red mina första 15 år, hade hästar hemma och så, och sen ridlektioner på det. De senaste 15 åren har det varit mer sporadiskt, men nu har jag börjat ta lektioner igen. Urkul, och perfekt rehabilitering för min stackars trasiga nacke