Ralf, tummen upp en mycke bra sida, den lägger jag till favoriterna.
Vill sitera det här stycket.
Inom näringslivet erbjuds kvinnor starta eget bidrag och andra kurser endast för kvinnor. Utbildningar som "data för kvinnor" blir allt mer populära i utbildningsväsendet samtidigt som feministerna har sin alldeles egna propagandamaskin bland Sveriges universitet och högskolor, fast här kallas det för "genusvetenskap". Inom marknadsföringen gynnas ofta kvinnor med kampanjer som billigare taxiresor, kryssningar till halva priset (Viking Line), 020-nummer för telefonträffar (där män får betala 19 kronor per minut), rabatter på internationella kvinnodagen (ex. OnOff) och gratis inträde på krogar.
Prisdiskriminering är tillåtet i Sverige och det kan vara vettigt så länge man ger rabatter till mindre köpstarka konsumenter som barn, studenter och pensionärer. Men att diskriminera män utan någon anledning borde inte tillåtas
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King. Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T. Att inte cykla är att gå för långt.
Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
|