CITAT (Huggorm @ 15-09-2007, 08:09)

Röka går bra, men på många platser är det förbjudet att värma huset med vedeldning. Det kan ju bo allergiker och astmatiker i omgivningen, och dom är det ju synd om. Men att förpesta omgivningen med en sådan otrevlig ovana som rökning går bra, då är det individens rätt som gäller, där har allergiker och andra ingenting att säga till om!
Såg att dom skall höja tobaksskatten igen. Alldeles utmärkt, det är en av mycket få skatter som bör vara riktigt hög för att åtminstone täcka en del av alla de vårdkostnader som rökningen medför.
Menar du alltså att förbudet om vedeldning verkligen beror på hänsynstagande till allergiker??? (där ser man hur ouppdaterad jag är i så fall

) *skäms* Pelletseldning och oljeeldning då???? Pellets kan man ju t o m få ekonomisk hjälp med att konvertera till. Rimmar lite dåligt tycker jag.
Och om man höjer tobakskatten för mycet pga sjukvårdskostnader så undrat jag vad godis och andra socker- och fettstinna produkter kommer att kosta i framtiden. Huvva!!