Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Trädtips önskas!, Trädet måste tåla ett och annat...
          kerstine
          Inlägg 05-01-2004, 13:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          07-04-2003
          Medlem nr: 1 078



          Ska plantera ett träd som gärna får bli rätt högt, kanske uppåt tio meter.

          Läget är ganska soligt och rätt blåsigt, jorden lerig och neutral-basisk.

          Trädet ska stå ca 3 m från huset, så det får gärna växa mer uppåt än utåt och inte förstöra ledningar etc med rötterna. Fick tips om Prunus Accolade (tror jag det hette), men jag tror att det stått ett körsbär där förrut som dog... Kan jag testa det igen? Eller är leran för svår för körsbär?

          Jag vill inte att lövverket ska bli för tätt samt att växtlighet ska kunna trivas under (alltså ingen björk smile.gif ). Har ni några tips? Vad tror ni om ask?

          Tacksam för alla tips!

          Ps Bor i Stockholm
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 05-01-2004, 19:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Vilket träd du än sätter 3 meter från huset måste du tidigt ta bort de grenar som växer inåt huset. Gör man det för sent när grenarna är grova blir det stora stamsnitt och stamröta, och dessutom kommer trädet att satsa mer utåt än uppåt som ger obalans och ett assymetriskt intryck. Stammar du upp tidigt (tar bort grenar som växer inåt fasaden) när grenarna är små satsar trädet uppåt och åt alla andra sidor och balanserar sig själv naturligt.

          Men det gäller att välhja en sort som har högväxande krona, som så småningom kan ge grenar som växer en bit ovan taket. John Downie är vacker med färggranna frukter men har sin krona lite lågt även om den är mer upprättväxande än andra aplar. Beskär man den åt huset till kommer övriga kronan inte att sträcka sig upp utan utåt, och trädet se avskalat ut åt huset till.

          John Downie:


          Fågelbär, Prunus Avium blir 10-12 m hög och ger goda körsbär. Lätt att tidigt stamma upp mot huset så att det inte ser kapat ut. Snabbväxande med rotsystem som inte är känt för att störa ledningar, husgrunder mm.

          Om trädet på bilden till höger skulle stått framför husgaveln borde man mycket tidigare stammat upp, dvs tagit bort grenarna mot huset och lite på motsatta sidan. Då skulle kronan lyfts över huset i tidigare skede än om man nu tar bort dessa stamgrenar.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 01:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon