Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gräs på platt garagetak
          elinfstrom
          Inlägg 21-10-2007, 14:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          02-04-2007
          Medlem nr: 9 590



          Hej!

          Vi har ett stort (52 kvm) platt garagetak som man ser från huset och vill därför lägga på något som är snyggt att se på. Vi hade planer på att lägga sedum men det blir alldeles för dyrt så nu lutar det åt grästak. Är det någon som har tips på hur man anlägger det? Ska man ha torv eller vanlig gräsmattejord under gräset och i hur tjockt lager. Hur gör man med dränering? Räcker det att lägga en platonmatta underst eller krävs något mer avancerat såsom Norphadrain som Vegtech använder? Kommer gräset behöva vattnas och klippas? Ja, vi undrar i stort sett allting när det gäller grästak.

          Tacksam för svar
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MariaS
          Inlägg 21-10-2007, 17:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Nja, gräs är väl inte det bästa att lägga på ett tak. Det kräver riktigt stabila takstolar för den tyngden. Gräset kräver väldigt mycke vatten för att växa, så två tredjedelar av vikten är bara vatten, på taket. Däremot krävs varken det tjocka jordlagret eller vattenmängden för sedumtak. Dessutom blir det betydligt billigare om du gör ditt sedumtak själv, istället för att köpa färdigt.
          Börja med att lägga ut ett lager täckjackvadd som håller jorden och fukten kvar. Sen åker du till närmaste plantagen eller liknande, som kan ha sedumväxter. Just nu är det nämligen utförsäljning på dessa växter. Antingen sparar du växterna till våren, eller gör din sedumcoctail på en gång. Det vill säga: man finfördelar alla sedumväxter i så små beståndsdelar som det bara går. Det räcker med ett blad stort. (I princip hacka med stavmixer), sen sprider man sin coctail över taket och låter naturen sköta resten själv. Bästa resultat får man om man gör detta tidigt på våren.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 05:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon