Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Trädrötter, i rabatterna
          Gunilla T
          Inlägg 14-12-2007, 11:53
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag bor mitt i naturen med skog och massor av sten. Har valt att bygga upp trädgården i den miljön, främst pga alla vackra mossbelupna stenar som finns där. Jag gör ett grundligt underarbete, gräver djupt och forslar bort all gammal jord och ogräs och fyller upp med ny fin jord.

          Problemet är att jag får in trädrötter i rabatterna. Har prövat det mesta bl. a. satt markduk under rabatterna men det är ingen match för trädrötter att äta sig igenom markduken. Upp höjda rabatter hjälper inte heller. Nu kör jag med byggplast och gör s.k. våtbäddar. Där kan inte trädrötterna ta sig igenom men det känns inte kul, vill gärna att växterna skall ha markkontakt.

          Nu skulle jag vilja planera för ett woodland, skulle passa perfekt i skogen bakom trädgården men hur klarar man av rotkonkurrensen?
          Har varit tvungen att ta bort många träd fast jag eg. inte vill. De mest aggressiva, som asp, gran och björk har fått stryka på foten men en del finns kvar. Behöver ju trädens skugga alltför väl.

          Är det någon som har erfarenhet av att odla mitt i naturen med blandskog? Kan växterna anpassa sig så småningom?

          Tacksam att ta del av andras erfarenheter.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 15-12-2007, 15:56
          Länk hit: #2


          Gäster






          Jag har massor av plats i skogen men tyvärr är det mycket torrt där. De mest aggressiva träden är , som jag noterat iaf, björk, asp och gran. Har tagit bort de flesta asparna men en del björkar har jag kvar, vill absolut inte ta bort dem. Granrötter fick jag i komposten.. Däremot har jag goda erfarenheter av rönnar, de får bara lita putsning men dom vill jag ha kvar. Tallarna har pålrötter så jag hoppas att de gör mindre skada.

          Som svar till Ruda...jag vill inte heller hålla på med var sig plast eller markduk men efter att ha sett trädens framfart i rabatterna...det är verkligen jätten glufs. Blir inget kvar av vare sig fukt eller jord. Det hjälper inte att vattna och av jorden blir det nästan bara sand kvar.

          Ibland önskar jag mig en slät och fin gräsmatta att gräva i och inga träd inom en kilometer...näää..skogen och stenarna är sååå vackra, stenar är lika vackra som växter. Går alltid och letar sten på mina promenader med hundarna.

          Gräsmatta har jag men den är hundarnas uteplats så där planteras inget.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 18:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon