CITAT (Magdis @ 28-12-2007, 18:22)

Ska tillägga att jag är glutenintolerant o det har väl bidragit lite till min motvilja till att hälla i mina barn välling till varje pris (om jag nu ska behöva försvara varför jag ammar "länge". Nu har de istället fått vänja sig vid små mängder gluten under lång tid samtidigt som amningen.
Inte behöver du försvara att du ammat länge. Det är upp till var och en.
Jag vet precis hur det är att ha en man som inte är så sugen att kliva in och ta nätterna, min var lika dan. Lång övertaling blev det. När han väl tog de där nätterna tillslut för att det helt enkelt inte gick att sluta amma utan det, så började han ge Max välling på nätterna istället, så då fick jag springa upp och göra välling flera gånger per natt istället

Och det höll jag på med tills han var nästa 3 år

... tänk vad mycket jag skulle göra annorlunda om jag fick ett barn till... Man lär sig av misstagen... (framförallt skulle jag KRÄVA mer hjälp att pappan än vad jag gjorde)