Medlem
Antal inlägg: 4 829
Medlem sedan: 17-04-2006
Medlem nr: 7 440
jo kan man göra en pallkrage för bara surjordväxter??? jag har ju inte så stor tomt och allt kan ju inte vara tillsammans så jag tänkte att jag kanske skulle göra en fin rabatt år dom som jag sår som vill ha sur jord vad tror ni kan det bli bra??? har någon så eller kan visa en bild på en blommande pallkrage för insperation
--------------------
mvh / malin zon 2 - 3
yg400.gif
"För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig. Källa: Nalle Puh - A.A. Milne"
Medlem
Antal inlägg: 12 573
Medlem sedan: 05-03-2004
Medlem nr: 2 930
JAg har ju i och för sig inte odlingen i pallkragar, men principen är densamma. Jag har odlingslådor för kryddor och örter bland annat. I en av dessa lådorna har jag fyllt med torv och planterat amerikanska blåbär. De stormtrivs där.