CITAT (nilssontherese @ 09-01-2008, 15:02)

Aha!! nu gick det upp ett ljus.Så man kan alltså få den att överleva inne och växa bara man ser till att den har det fuktigt spraya ofta och lite lägre temp eftersom vi har mindre ljus nu.Rätta mig om ni tycker annat

sedan sätta ut den när det är ngorlunda bra temp på våren och hoppas på blommor eller?? DET KAN ju lyckas hihi
du ska ha den ute hela tiden och ev skydda eller ha den ute så länge det går och sedan under kalla nätter ha den inne svalt och fuktigt och ljust . du kan ha den ute under hela året så länge det inte blir för mycket frost då öppnade blommor inte tål frost . vilket gör att du under milda vintrar kan ha den ute 10-12månader under året . alltså du ska aldrig ha den inne i huset .
det är ju som med andra växter den behöver kyla för att trigga igång blomningen och vill blomma i vår temp sedan vill den växa när det är varmt och sedan sova svalt till kallt och sen börjar den om . inget konstigt alls . du kan sätta ut den när det är runt +1c +5c på dagen och ta in om det blir frost om den blommar . vilket gör att i zon 1 kan du ha den ute från jan-feb till riktig milda vintara att inte ta in den alls under dagen under vintern och enbart ta in den under kyliga vinter nätter .