CITAT (Ewa L @ 06-02-2004, 07:27)
Jag har också jättesvårt att tycka att neger är ett fult ord, det har ingen negativ klang för mig! Men självklart kan jag respektera om någon känner sig kränkt.
Det finns flera sådana ord. Själv är jag lapp på mödernet, och så länge inte någon sätter epitetet -djävel efter tycker jag inte det är det minsta kränkande. Men nej: "Same" skall det vara!
- - -
Renate: Du (mfl. kanske) förstår nog vilken språkförbistring det blev när vi bodde i Tyskland och jag blandade ihop "Lappen" med "Samen"!

:lol: Inlägget passar bra på detta forum tycker jag.
Där har du alledes rätt i Ewa,ordet Lappen använder jag fortfarane i bland och då menar jag"trasa"jag det är inte alltid lätt med våra språk,ordet neger innebär inget fult i mina ögon,jag menar i allafall inget iller om jag nu råka säger negerhirs,det är fröerna eller växten jag tänker på ingenting annat!Jag ska faktisk köper fröerna och testa.Har inte läst inläggen tidigare,däför mitt sena svar.
Renate
CITAT
Ta livet som det är,
du kan inte lever om det.