| |
|
 |
Svar
|
|
28-01-2008, 21:38
|

Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761

|
Ja men han sa inte att de skulle sluta ge recept på antibiotika heller. Jag ville bara bromsa upp nåt som inte ens är sagt.
Och den gången jag hade telefonkontakt med en sköterska på kvinnokliniken o hon hävdade att det var nog svamp o det är bara att behandla så visade det sig att det var urinvägsinfektion. Sådant gör att jag ändå tror att det förekommer en del lättvindigheter. Jag är glad att jag stod ut en dag till o fixade tid istället för att gå o köpa nåt medel mot svamp.
Redigerat av anna_rispan: 28-01-2008, 21:39
|
|
|
|
|
|
|
|
28-01-2008, 22:52
|
Medlem
Antal inlägg: 15 810
Medlem sedan: 11-11-2003
Medlem nr: 2 558

|
CITAT (anna_rispan @ 28-01-2008, 21:38)  Ja men han sa inte att de skulle sluta ge recept på antibiotika heller. Jag ville bara bromsa upp nåt som inte ens är sagt.
Och den gången jag hade telefonkontakt med en sköterska på kvinnokliniken o hon hävdade att det var nog svamp o det är bara att behandla så visade det sig att det var urinvägsinfektion. Sådant gör att jag ändå tror att det förekommer en del lättvindigheter. Jag är glad att jag stod ut en dag till o fixade tid istället för att gå o köpa nåt medel mot svamp. Nej men jag har heller inte sagt att det ÄR så utan att jag är rädd att det KAN bli så! Bara för du inte behövde antibiotika den gången så kan det ju faktiskt vara så att det varit åt andra hållet för andra och ,som jag redan sagt, vi är olika . Då bör vi också ha rätten till att bli behandlade efter hur just vi reagerar på olika bakterier. Finns det inga kommentarer till att jag skrivit att det kan ju bli så att folk blir vandrande smittohärdar p g a att man vill att det ska bli restriktivare med förskrivning av antibiotika? Är det bara jag som ser det från det hållet? OBS! säger inte att man alltid ska ha antibiotika men som sagt det finns risker med att dra ner på användandet också !
--------------------
Mälardalen zon 2 - 3
Att känna skuld är att vara human
|
|
|
|
|
|
|
Netha
|
28-01-2008, 22:58
|
Gäster

|
CITAT (mamamaggan @ 28-01-2008, 22:52)  Nej men jag har heller inte sagt att det ÄR så utan att jag är rädd att det KAN bli så! Bara för du inte behövde antibiotika den gången så kan det ju faktiskt vara så att det varit åt andra hållet för andra och ,som jag redan sagt, vi är olika . Då bör vi också ha rätten till att bli behandlade efter hur just vi reagerar på olika bakterier.
Finns det inga kommentarer till att jag skrivit att det kan ju bli så att folk blir vandrande smittohärdar p g a att man vill att det ska bli restriktivare med förskrivning av antibiotika?
Är det bara jag som ser det från det hållet?
OBS! säger inte att man alltid ska ha antibiotika men som sagt det finns risker med att dra ner på användandet också ! Risken är väl inte alls så stor att man är en "vandrande" om man drabbats av bakteriell infektion ... som man är när man bär på virus dito. Virus sprids via luften, t.ex när du hostar el, nyser medan bakteriell infektion måste du ha "direktkontakt". Så har iaf jag fattat det och så säger också läkare jag frågat. Och som sagt ... Antibiotika biter inte på virus.
|
|
|
|
|
|
|
|
28-01-2008, 23:06
|
Medlem
Antal inlägg: 15 810
Medlem sedan: 11-11-2003
Medlem nr: 2 558

|
CITAT (Netha @ 28-01-2008, 22:58)  Risken är väl inte alls så stor att man är en "vandrande" om man drabbats av bakteriell infektion ... som man är när man bär på virus dito. Virus sprids via luften, t.ex när du hostar el, nyser medan bakteriell infektion måste du ha "direktkontakt". Så har iaf jag fattat det och så säger också läkare jag frågat. Och som sagt ... Antibiotika biter inte på virus. Netha nu kom vi in på virus kontra bakterie. Det var inte min mening utan jag ser bara att det finns risker med att inte behandla med antibiotika också såväl som att göra det! Vill som sagt bara att man ska behandlas efter hur man reagerar på bakterierna inte efter ett papper som man sticker under näsan på patienten som någon skrev. Jag har inte sagt att det inte finns risker med att skriva ut för mycket antibiotika men jag har sagt att det finns risker åt andra hållet också. Är det verkligen ingen annan som ser det också? Är det verkligen så kontroversiellt det jag skriver?
--------------------
Mälardalen zon 2 - 3
Att känna skuld är att vara human
|
|
|
|
|
|
|
|
28-01-2008, 23:19
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (mamamaggan @ 28-01-2008, 23:06)  Netha nu kom vi in på virus kontra bakterie. Det var inte min mening utan jag ser bara att det finns risker med att inte behandla med antibiotika också såväl som att göra det!
Vill som sagt bara att man ska behandlas efter hur man reagerar på bakterierna inte efter ett papper som man sticker under näsan på patienten som någon skrev.
Jag har inte sagt att det inte finns risker med att skriva ut för mycket antibiotika men jag har sagt att det finns risker åt andra hållet också. Är det verkligen ingen annan som ser det också?
Är det verkligen så kontroversiellt det jag skriver? Jag förstår vad du menar. Jag håller med om att läkarna måste göra individuella bedömningar av varje patient. Inte vare sig gå efter en policy att skriva ut antibiotika åt varje patient som kommer dit och är snorig, eller en policy att inte skriva ut antibiotika åt nån alls. Det de måste göra att ta prover och skicka till bakt.labb för att se om och vilken sorts antibiotika patienten behöver. Inte göra som många läkare gör nu, skriva ut bredspektrumantibiotika åt varenda kotte bara för att de inte orkar vänta på provsvaret.
|
|
|
|
|
|
|
|
29-01-2008, 07:45
|

Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761

|
CITAT (Magdis @ 28-01-2008, 23:19)  Jag förstår vad du menar. Jag håller med om att läkarna måste göra individuella bedömningar av varje patient. Inte vare sig gå efter en policy att skriva ut antibiotika åt varje patient som kommer dit och är snorig, eller en policy att inte skriva ut antibiotika åt nån alls. Det de måste göra att ta prover och skicka till bakt.labb för att se om och vilken sorts antibiotika patienten behöver. Inte göra som många läkare gör nu, skriva ut bredspektrumantibiotika åt varenda kotte bara för att de inte orkar vänta på provsvaret. Å, vad skönt. Det var det där jag försökte skriva i går men lyckades inte. Det är väl en gammal lösning att de ska ta prover på alla som kommer till doktorn för att de ska veta om det är bakterier som spökar. Är det det så är det väl rimligt att få anitibiotika. Det jag försökte ta fram var att symptom är inte entydiga och pekar mot bakterier. Det kan vara virus som ger tex. grön snuva och ont i bihålerna och då är det ju onödigt med antibiotika. Men nu kanske jag trassla till det igen?? Förlåt i såfall. Jag är alltså med på samma spår som menar att läkarna ska göra individuella bedömingar efter provsvar. Varken antib. till alla eller inte till någon med ex "bihåleinflammation".
|
|
|
|
|
|
|
|
29-01-2008, 08:35
|
Medlem
Antal inlägg: 15 810
Medlem sedan: 11-11-2003
Medlem nr: 2 558

|
CITAT (anna_rispan @ 29-01-2008, 07:45)  Å, vad skönt. Det var det där jag försökte skriva i går men lyckades inte. Det är väl en gammal lösning att de ska ta prover på alla som kommer till doktorn för att de ska veta om det är bakterier som spökar. Är det det så är det väl rimligt att få anitibiotika. Det jag försökte ta fram var att symptom är inte entydiga och pekar mot bakterier. Det kan vara virus som ger tex. grön snuva och ont i bihålerna och då är det ju onödigt med antibiotika. Men nu kanske jag trassla till det igen?? Förlåt i såfall.
Jag är alltså med på samma spår som menar att läkarna ska göra individuella bedömingar efter provsvar. Varken antib. till alla eller inte till någon med ex "bihåleinflammation". Just! Ibland kan man verkligen prata förbi varandra! Då är vi verkligen inne på samma spår! Vad jag såg framför mig var att det kan bli så att man inför ett sorts regelverk som sa att det finns åkommor där man inte får antibiotika bara för att regelverket säger så! Vi måste ha kvar den individuella prövningen. Men den slarvas det ju med i dag ,en del läkare som skriver ut " på känn ". Kanske mycket därför vi har hamnat där vi är i dag. Visst inser jag att det är ett problem men vill inte ha " patentlösning " där patienter kommer i kläm .
--------------------
Mälardalen zon 2 - 3
Att känna skuld är att vara human
|
|
|
|
|
|
Inlägg i den här tråden
anna_rispan Antibotika ökar 28-01-2008, 10:04 KURT Vad har ni märkt av detta? Är ni rädda att det ska... 28-01-2008, 10:31 anna_rispan Föråt att jag skrev fel. Jag ändrar. 28-01-2008, 10:35 KURT Antibiotikaanvändningen ökar när patienterna ställ... 28-01-2008, 10:36 Siska Antibiotikan biter inte på en virusinfektion och s... 28-01-2008, 10:37 anna_rispan Så då behövs det en stor kampanj som lär alla att ... 28-01-2008, 10:38 Siska ok Anna 28-01-2008, 10:39 Stintan43 Folk kanske inte har råd att vara hemma från jobbe... 28-01-2008, 10:44 anna_rispan mm, kortsiktigt tänkande kanske ? :( synd 28-01-2008, 10:45 mamamaggan mm, kortsiktigt tänkande kanske ? :( synd
Nu fö... 28-01-2008, 11:01  Myosotis Nu förstår inte jag vad du menar? Menar du att de... 28-01-2008, 11:04   anna_rispan Men visst är det synd att samhället är sådant.
ja ... 28-01-2008, 11:05 anna_rispan Jag menar som så att om jag blir sjuk o bara tänke... 28-01-2008, 11:04 mamamaggan Jag menar som så att om jag blir sjuk o bara tänke... 28-01-2008, 13:11  Pirum Det finns ju risker med att inte ge antibiotika oc... 28-01-2008, 17:47   mamamaggan Det är mycket viktigt att komma ihåg. Jag har nära... 28-01-2008, 18:48 Stintan43 Tyvärr har väl samhällsutvecklingen varit på väg å... 28-01-2008, 11:19 anna_rispan .../../..
Du får bli politiker ann... 28-01-2008, 11:22  Markus_H Hahahaha, ja det vore en syn det. Nej det skule ja... 28-01-2008, 11:33   Myosotis Jag tror att vissa människor känner en viss tillfr... 28-01-2008, 11:39 Magdis Jag håller med Anna om att det är synd att folk he... 28-01-2008, 11:29 anna_rispan När det gäller antibiotikanvänding kan man ju utgå... 28-01-2008, 13:41 Markus_H När det gäller antibiotikanvänding kan man ju utgå... 28-01-2008, 15:18 tettan jag tror oxå det beror på det MAMAMAGGAN skrev lån... 28-01-2008, 13:52 anna_rispan Markus H. det är väl det det där STRAMA försöker f... 28-01-2008, 15:24 Cacki När man nu vet hur korkat det är att använda antib... 28-01-2008, 15:41 mamamaggan Jo jag förstår att vi måste hindra den [/b]onödiga... 28-01-2008, 16:57 Cacki Jo jag förstår att vi måste hindra den onödiga anv... 28-01-2008, 17:45 Cacki Visst är det så mamamaggan! Snart har vi målat... 28-01-2008, 19:09 mamamaggan Visst är det så mamamaggan! Snart har vi målat... 28-01-2008, 19:41  Cacki Hur vi ska komma åt detta problem har väl inte jag... 28-01-2008, 20:03   mamamaggan Vet du, jag tror att vi har pratat lite förbi vara... 28-01-2008, 21:28 anna_rispan När det snackas antibiotika i media brukar det häv... 28-01-2008, 19:45 mamamaggan När det snackas antibiotika i media brukar det häv... 28-01-2008, 20:01 anna_rispan Var kommer den infon från då att det inte ska skri... 28-01-2008, 20:07 mamamaggan Var kommer den infon från då att det inte ska skri... 28-01-2008, 21:36    Netha Netha nu kom vi in på virus kontra bakterie. Det v... 28-01-2008, 23:14     mamamaggan Nu måste jag be om ursäkt ifall jag sårat dig el n... 28-01-2008, 23:21      Netha Nej då Netha , känner mig varken påhoppad eller kr... 28-01-2008, 23:23     mamamaggan Jag förstår vad du menar. Jag håller med om att lä... 28-01-2008, 23:27 anna_rispan Genom Stramas hemsida klickade jag mig fram till e... 28-01-2008, 22:03 Netha Finns väl inga regler när det gäller förskrivning ... 28-01-2008, 22:03 anna_rispan Ja just det kom på en sak. Det finns ju teknik som... 29-01-2008, 08:06 Netha Ja just det kom på en sak. Det finns ju teknik som... 29-01-2008, 08:19 Myosotis Veterinären brukar i alla fall ringa/faxa in recep... 29-01-2008, 08:17 anna_rispan Nej o det tror jag inte den där läkaren menade hel... 29-01-2008, 08:37 Lisbeth zon2 infektioner.
Är ni rädda att det ska bli en massa ... 29-01-2008, 08:51 torvan Jag undrar om inte det kan bero på var man bor
hur... 29-01-2008, 09:46 mamamaggan Visst kan det ligga något i vad du skriver. Min up... 29-01-2008, 12:18 anna_rispan För samhället bör det ju bli billigare med prov än... 29-01-2008, 13:31 mamamaggan För samhället bör det ju bli billigare med prov än... 29-01-2008, 22:55 anna_rispan Åh vad trist för din man. :(
Jag tänkte väl att v... 30-01-2008, 07:35 Cacki Kan ge lite "inside information". Sedan ... 30-01-2008, 07:57
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|