Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Det kryllar av löss!, övervintringskris....
          kryddan
          Inlägg 15-02-2004, 17:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 566
          Medlem sedan:
          16-06-2003
          Medlem nr: 1 716



          Var ute i stugan idag och tittade till mina övervintrande krukor... Rosmarinen var frodig och fin... men full av vita flygare unsure.gif och klematisen hade börjat växa och linda in sig i rosmarinen - och var överfull av gröna bladlöss! Blä usch och elände sad.gif Jag klämde ihjäl så gott det gick men eftersom vattnet inte är påslaget än fick jag nöja mig med att försöka hälla lite vatten på de värsta områdena.

          Jag trodde sådan här ohyra höll sig lugn när det var svalt??????

          Om jag petar i provadopinnar - som ju har en del näring i sig - sätter klematisen igång för snabbt då tro???


          --------------------
          zon 1
          Ett steg i taget så är man på väg
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Nutten
          Inlägg 17-02-2004, 00:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 849
          Medlem sedan:
          08-04-2003
          Medlem nr: 1 090



          Jag håller också på och "roar" mig med att klämma bladlöss. På min balkong är det mellan 5-10 grader och det var fullt tillräckligt för de små liven. Så länge det inte är minusgrader och det finns något grönt att tugga på tycks de inte ta någon skada, inte hos mig i alla fall. Enda lyckan är väl att de inte förökar sig i samma hastighet som när det är varmt och finns massor att äta!

          Spinnkvalstrena trodde jag däremot skulle sova gott fortfarande, men icke! De har börjat vakna till liv, men det är inte lönt att spruta på dem nu eftersom de inte har fått igång ämnesomsättningen än (är fortfarande orange). Måste ha varit den enda vårdagen i förra veckan som gjorde det. Jag är åtminstone glad över att jag vet vilka växter jag ska spana efter krypen! Spinnkvalstrena har tidigare år börjat gå lös på mina aklejor, malvor och passionsblommor, så nu spanar jag som sjutton på allihopa!

          Det är nog bara att klämma på och spruta med såpvatten. Skulle nog själv inte våga använda mig av provado-spray än, men det är mest för att unga skott och blad är så känsliga. Det är klart, olika växter reagerar på olika sätt.


          --------------------
          Hortikulturella hälsningar,
          Elisabeth


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 22:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon