Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gamla äppleträd, går dom att bärga????
          Tesa
          Inlägg 14-02-2004, 14:07
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 397
          Medlem sedan:
          29-10-2003
          Medlem nr: 2 483



          jag har två jättegamla äppleträd som gett god frukt och mycket i många år men nu verkar dom ha tappat lusten... det ena trädet lutar (har alltid gjort) men nu har det börjar att spricka i stammen.
          Att jag kan stötta det så att belastningen minskar har jag förstått men jag undrar om det är kört nu när det spruckit eller om det finns nåt att göra och hopp om att det överlever
          Hur mycket vågar jag beskära dom, iaf det ena, det friskaste, har en ganska så tät och rufsig krona där många grenar såg ut att vara på upphällningen i somras
          Snälla, finns det nåt jag kan göra för dom för jag vill ha dom kvar fastän jag har en massa andra äppleträd... dom här är liksom lite speciella wub.gif


          --------------------
          Tesa
          zon 3-4
          Här finns min blogg: Uti vår hage...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Unn
          Inlägg 20-02-2004, 03:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 445
          Medlem sedan:
          09-09-2003
          Medlem nr: 2 288



          Hej hopp!

          Vilka vackra träd Tesa. Har själv en grandoldlady (Gissleberga Astrakan kallad, helt unik av sitt slag wub.gif ) . Under de tre år jag haft förmånen att leva med henne har äppelskörden bara gått utför, trots att jag tror jag efterlevt alla goda skötselråd som bl.a. Cilla och Åsa delat med sig av(hrm..nåja...bortsett från att jag hitintills inte vågat skära i det sleep.gif ) .

          Nog kan det väl också vara så att blomning och fruktsättning kan variera lite från år till år, beroende på klimat och pollinerare och sådant? Det är åtminstone det jag tröstar mig med hitintills, eftersom det varit en rätt dramatisk skillnad på mina tre skördar. Mitt träd är också lite sprucket och lutande och fyller 98 år i år, men jag tycker att hon fortfarande är ung och vital och hoppas verkligen på fler äpplen i år!

          Unn i Gissleberga
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 14:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon