|
Troligen går budskapet fram så småningom, men det är ett hinder. Har ibland verkligen fått fundera på Blocket t.ex. och i radannonser i tidningar vad som egentligen menas.
Ännu hemskare tycker jag att det är med den svenska övertygelsen att "alla" svenskar är så duktiga i engelska och andra språk att man utan vidare kan skriva skyltar osv. Engelsmän ligger dubbla av skratt! Det ger ett töntigt intryck.
Man skulle inte få för sig att låta vem som helst bygga bänkar, bord och toaletter på en rastplats - med sneda väggar, en dörr som inte går att stänga, ett bord som lutar osv, men man kan utan att blinka låta X författa en skylt på en engelska som är knappt begriplig. Har t.o.m. sett fall där man kostat på att göra stora eleganta skyltar i plåt, där nästan inte ett ord var rätt. DÅ behövs ingen expertis. Engelska kan ju alla!
Redigerat av Margaretha: 08-02-2008, 09:18
|