Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Narcissus bulbocodium
          Myosotis
          Inlägg 21-02-2008, 10:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          Köpte en eller två lökar av narcissus bulbocodium i höstas, "vild art" stod det bara. De var väldigt dyra men jag kunde inte motstå. Nu när alla påskliljor och tulpaner börjar titta fram går jag oroligt och väntar på att den ska komma upp. Egentligen vet jag ingenting om den. Tänk om jag gjorde fel? Är det någon som har erfarenhet av den?


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Owe J
          Inlägg 29-02-2008, 10:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 76
          Medlem sedan:
          25-05-2007
          Medlem nr: 10 671



          Först några ord angående namnsättning. Grundformerna på växter har namn där artepitetet upprepas och oftast överhoppas eftersom det är underförstått. I det här fallet Narcissus bulbocodium ssp. bulbocodium var. bulbocodium. N.bulbocodium i sig är ganska variabel och det finns därför runt dussinet varieteter och ett otal namnformer. N. b. var. conspicuus anses vara en av de starkast växande, men om det verkligen är det är inte lätt att avgöra ens om man sitter med narcissböckerna i knät och blomman framför sig.
          Jag har odlat N. bulbocodium i drygt 10 år i Södertälje i en rätt tung lerjord som emellertid torkar ut ordentligt under sommaren. De stod framför en klunga av pärlhyacinter och blommade samtidigt vilket gav en fin effekt. Har nu flyttat till västkusten och räknar med att få svårare att odla den här eftersom somrarna är så mycket fuktigare.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 03:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon