Ja, jag har ju redan ett antal vild nordisk stormhatt på tomten, samt några hundra utanför så jag tänkte jag skulle variera mig lite
Skrev en tråd under häckar...ville ha lite förslag till en perennahäck. Bor i zon 6-7 och västerläge. En glänta i skogen, med åreskutan i horisonten.
Har tänkt mig en grundstomme av olika riddarsporrar, men hade tänkt blanda ut med lite annat. De får gärna vara över 1-1,5 m höga. Ett annat alternativ som jag funderade på var att ha en bakgrund av armeringsmatta som "staket" och låta tex humle och clematis klättra på den och sen ha en perennarad framför. Förslag? Bilder?
//Nybyggt hus, söderläge i fjällen, zon 8 med vinterträdgård samt naturtomt i västerläge med Åreskutan i horisonten. Zon 6-7.