Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kvitten, mispel, körsbärskornell och mullbär, Var köper man det i Skåne?
          vectorkato
          Inlägg 29-02-2008, 21:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          29-02-2008
          Medlem nr: 14 314



          Hej,

          Jag har precis registrerat mig på detta forum för att jag behöver information om var i Skåne (Malmötrakten) man kan köpa följande växter för utomhusplantering:

          kvitten
          mispel (vanlig europeisk)
          körsbärskornell
          mullbär (både svart/röd och vit)
          kastanj (den med ätbara nötter, inte den som man ser i parker)

          Dessutom undrar jag om det kan vara dags nu eller om man ska vänta lite, samt vad som gäller, vad man i synnerhet ska tänka på när man ska plantera dessa träd utomhus. Här i Skåne har det knappt varit någon vinter och jag ämnar plantera några stycken av ovannämnda träd i vår trädgård, så fort som möjligt. Jag är i första hand intresserad av större fruktträd (1,5 - 2 m), och gärna sådana som är färdiga att bära frukt. Jag tackar på förhand för all information i frågan.

          Vänlig hälsning
          V. Kato
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 01-03-2008, 10:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Det brukar gå bra att beställa växter i de flesta trädgårdsbutiker t.o.m många Plantagenbutiker tar numera hem på beställning och då kan man ofta även bestämma vilken storlek man vill ha (ju större träd/buskar desto högre pris).


          Har den skånska leran rett sig redan? (= ej klibbar fast på spaden då man gräver). Man bör inte gräva i trädgården innan marken rett sig. Själv skulle jag vänta med plantering, vissa av dessa växter som du nämner kan det hända att man importerar från sydligare nejder och de kan bli skadade ifall det blir mer än någon lätt frostknäpp, det är ju faktiskt bara 1 mars.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-09-2025, 12:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon