Nu har ett stycke ljusmätare införskaffats och odlingsplatsen i garaget har "mutats in" och försetts med belysning. Då står jag inför nästa fråga: hur mycket ljus behöver plantorna ha när man drar upp dem från frö?
Jag har sökt på nätet men inte hittat något annat vettigt än Philips sida (och div sidor om cannabisodling...) där, om jag förstår saken rätt, det mesta verkar klara sig på ca 3000 lux. Verkar det rimligt eller finns det någon annan bra tumregel för plantuppdragning? Har någon en bra sida (alternativt bok) att rekommendera eller några egna erfarenheter/tips?
Kan man anta att "skuggblommande" växter typ fuchsia och flitiga lisa behöver mindre ljus och "solälskare" mer när de dras upp, eller funkar det mesta i sommarblomsväg med samma ljusmängd?
|