Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Flyttstädning, tvi vale
          Pius
          Inlägg 17-02-2008, 15:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 060
          Medlem sedan:
          13-11-2002
          Medlem nr: 352



          Vojne vojne så jobbigt och trist det är att flyttstäda thumbdown.gif Helst när här är gammalt och slitet, cell 2012 har jag kallat lägenheten i alla 26 år men nu är det slut på det.

          Chateau Nightingale here I comes wub.gif Fast det är inget chateau (hur det nu stavas) utan en gammal funkiskåk från -39. Mitt barndomshem som jag nu äntligen ska flytta hem till.

          Det är också uråldrigt men inte alls så genomsmutsigt som denna cell, där är det mest damm och söta spindlar rotfl.gif I cellen mest sot och gasfeta väggar. Så efter att ha hållit på och städat i några timmar så är jag nu så trött så trött så jag ids inte längre. Jag får ta nya tag i morrn istället.

          Förresten, varför är linoleumgolven under bokhyllan, garderoben och skänken GULA? Eller är det resten av golven som har blekts? Det går i alla fall inte att få bort det gula, inte ens med klorin.

          Pius sleeping.gif


          --------------------
          Pius, zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Sommartorparn
          Inlägg 06-03-2008, 15:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          CITAT (Pius @ 17-02-2008, 15:45) *
          Förresten, varför är linoleumgolven under bokhyllan, garderoben och skänken GULA? Eller är det resten av golven som har blekts? Det går i alla fall inte att få bort det gula, inte ens med klorin.

          Pius sleeping.gif


          Har upptäckt samma sak i vår lägenhet. Kan det vara så att linoleumgolv beter sig på samma sätt som vit linoljefärg (båda innehåller ju linolja): gulnar i mörker och blir ljusa igen om dagsljuset får komma till? Någon som vet?

          (Antar att det finns risk att du förstör golvet genom att skura med klorin. Linoleum är ju känsligt för starka medel. T.o.m. såpa och varmt vatten är för starkt)

          Redigerat av Sommartorparn: 06-03-2008, 15:05


          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 07:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon