CITAT (Tesa @ 13-03-2008, 23:18)

Jag inbillar mig ju att om hundra år tycker vi det är gulligt och pittoreskt med vindkraftverk...precis som man tycker en gammal väderkvarn är fin nu..
Nää..ärligt talat...det handlar väl bara om at bestämma sig för vad man tycker är viktigast...att horisonten alltid är sig lik eller minskad klimatpåverkan..
Jag har själv ett litet dilemma...här är en vindkraftspark på G fast den ska i så fall placeras i ett ganska så speciellt och orört naturområde...Jag har lite svårt att bestämma vilket jag ska tycka är viktigast...Just den orörda naturen..eller påverkan i allmänhet...hmmm..
Att jag förmodligen kommer se dom spelar absolut ingen roll...jag har nämligen bestämt mig för att miljövänligt=vackert!
jag har (nog) inget emot att se några heller... men däremot vill jag ha NÅGONSTANS jag kan gå och sätta mig där jag ser naturen, och inget annat - det finns inte många sådana platser kvar idag, där man inte ser någon som helst påverkan av mänsklig hand
Jag vill gärna ha vindkraft, men inte
överallt (bara nästan)