CITAT (Jan Lindgren @ 16-03-2008, 20:27)

Jag skulle fortfarande vilja veta vad som skulle hända om man byggde vindkraftverken stabilare och förlängde avskrivningstiden och kanske kunde öka serviceintervallerna. Har du räknat på lönsamheten?
läser du ens mina inlägg innan du svarar?
Självklart vore det bättre med längre avskrivningstid, men för varje extra kilo som finns uppe i maskinhuset ökar påfrestningarna och därmed dimensioner på tornet. Jag säger inte att man skall bygga skit, men att optimera betyder inte alltid att bygga så att det håller i evighet. Att därmed påstå att det är lotteri är inte bara lite överdrivet.
Om du nu är en sån millitant motståndare till subventioner - tycker du inte då att kärnkraften borde få betala sina egna försäkringar för alla eventualiteter? Jag undrar om det finns ett enda försäkringsbolag i världen som ens skulle vilja räkna på premien för en sådan försäkring.