Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Päronträd med dubbla toppar, Pepi
          Tjosan
          Inlägg 03-04-2008, 18:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 238
          Medlem sedan:
          27-04-2004
          Medlem nr: 3 439



          Hej.
          Lägger upp lite bilder på mitt Päronträd, Pepi, som är planterat förra sommaren.
          Jag kommer kapa topparna eftersom trädet höll på att brytas på mitten av tyngden förra sommaren då den var full av blad. Den stora frågan är om jag ska låta den få en stam eller två.

          Trädet har fyra grenar och 2 toppar.
          Tips på hur mycket som ska kapas skulle vara trevligt.
          Trädet är 1,90 högt.


          20080403045.jpg


          20080403046.jpg


          20080403047.jpg


          20080403042.jpg


          20080403043.jpg


          20080403044.jpg

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 03-04-2008, 23:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          En situation som denna hade jag i min frågesport, men då handlade det om äpple. Svaret med bild finns i nr 24 här http://www.juniper.se/tradvard/svar.htm

          Man kan göra på minst två sätt här. Det viktigaste att komma ihåg är att alla sidogrenar och den topp man väljer att göra en sidogren av - alla sitter för lågt för att behållas en längre tid. åtminstone om man vill kunna sitta och gå under trädet när det blir lite större.

          Antingen tar man nu bort hela den topp som är minst rak i förhållande till stammen. Eller så kortar man in den kraftigt så att den förlorar i konkurrensen med det man väljer som toppskott, låter den vara en eller två växtsäsonger till innan man tar bort den helt.

          Inte i första hand på grund av att grenvinkeln är lite smal - den här vinkeln klarar päron. Men för att en sidogren på denna nivå kommer att bli flera meter lång, bilda sidogrenar i sin tur som får sidogrenar och som kommer att täcka ett stort område och göra det omöjligt att sitta och gå under trädet.

          Också de andra sidogrenarna sitter för lågt. Jag tror att jag skulle börja att ta bort dem (nu i vår om knopparna inte börjat svälla, eller i JAS om de nu är svullna) och korta in ena toppskottet. Nästa år skulle jag tagit bort den inkortade grenen också.

          När man stammar upp gör man det lite pö om pö. Krona med sidogrenar bildas då från toppskottet högre upp.

          Att träd inte stammas upp i tid, innan grenarna är grova, är en av de vanligaste orsakerna till att träd inte får ens hälften av den levnadslängd som de skulle kunna ha. Stora snitt, särskilt intill stammen, kan inte övervalla och rötan går därför in i stammen som är den viktigaste överjordiska delen av trädet.

          Redigerat av Cilla: 03-04-2008, 23:24


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 10:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon