Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bästa komposteringshörnan/återvinningscentral hemma?, Hur ser din kompostlösning ut?
          karinen2
          Inlägg 14-04-2008, 07:07
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 14
          Medlem sedan:
          26-07-2007
          Medlem nr: 11 702



          Hej!

          Är i färd med ett husnybygge och skall kompostera så mkt vi kan. Är därför på jakt efter bra komposteringslösningar och har läst här på forumet en del. Vi har nästan ratat bort plasttunnorna och är på jakt efter något i trä. Misstänker att vi behöver 2 st för hushållsavfall blandat med trädgårdsavfall och ev 2 för trädgårdsavfall. Vad tror ni om detta? Läser gång på gång om att folk behöver bygga ut sin fulla hushållskompost..

          Men för att få lite inspiration så skulle jag vilja se hur det ser ut hos er. Har läst om att vissa har riktiga återvinningsstationer i trädgårdarna och jag är jättenyfiken på hur det ser ut! Funderar nämligen också på om man skall bygga in något hörne på tomten och ha tunnor för glas etc. Sen är det bara att ställa dessa på släpet och köra till återvinningsstationen "på stan".

          Ni som inte har någon "anläggning" får gärna berätta om era drömmar om hur ni skulle vilja att eran station såg ut. smile.gif


          --------------------
          Håller på att planera och iordningställa vår nyplanerade terrasserade skogstomt. http://smvnybro.blogspot.com/
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          jjohan
          Inlägg 14-04-2008, 08:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 46
          Medlem sedan:
          15-03-2008
          Medlem nr: 14 647



          Jag bor i lägenhet och slänger mitt organiska avfall i soptunnan. Så jag får hoppas på att någon ger mig ett par smarta tips här!

          Jag tycker det verkar som du har både stora möjligheter och stora idéer. Kör hårt säger jag! smile.gif
          Se till att ordna en bra lösning för att få upp tunnorna på ett släp bara. Glas är som bekant väldigt tungt. Kanske inte ha allt för stora tunnor för tungt avfall.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 03:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon