Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fingerborgsblomma, Hur så fröna?
          Moonbeam
          Inlägg 15-04-2008, 09:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 106
          Medlem sedan:
          15-03-2008
          Medlem nr: 14 638



          Har köpt frön till vit fingerborgsblomma. Vad jag inte vet är hur jag ska få eländet att bli en planta. Ska jag så inomhus i små kärl och sen plantera ut eller ska jag så direkt i jorden utomhus? När kommer den upp då? Och om det kommer upp nåt, ska det beskäras för att det ska bli en ståtlig blomma?
          Behöver hjälp här confused.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eva 33c
          Inlägg 15-04-2008, 09:51
          Länk hit: #2


          Gäster






          Jag tycker du ska så i krukor, sår man direkt i rabatten tappar man lätt bort plantorna...
          Så ett antal frön i en kruka med såjord. När de kommit upp och vuxit till sig lite så skolar du om dem i egna krukor och sen, när de är stora nog, sätter du ut dem i rabatterna där du vill ha dem. Du kommer bara att få en bladrosett i år, blommorna kommer nästa år. När plantan sen blommat så dör den men lever vidare genom självsådd. De fröna kommer då att ge bladrosetter året därpå. För att "komma i takt" kan du spara lite frön och så nästa vår. Sen brukar de vara självgående.
          Jag brukar så mina digitalis ungefär nu, inne eller i växthuset eller ute i krukor går också bra,det beror lite på var du bor.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 19:17
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon