Medlem
Antal inlägg: 2 933
Medlem sedan: 03-01-2008
Medlem nr: 13 452
Det var barnprogram varje vardageftermiddag en halv eller en hel timma. Jag kom hem från jobbet efter hämtning på dagis och skämdes för att jag tyckte det var skönt att sätta sonen framför tv när jag lagade middag. Det var ju så fult att använda tv som barnvakt och skadligt att se för mycket på tv. Video fanns i början på 80-talet men jag hade inte råd att köpa någon.
Var på ett föräldramöte där man pratade om det skadliga i barnprogram på tv. Några föräldrar försökte bräcka varandra med minst tv-tittande. Två föräldrar gick som vinnare. En utan tv och en som lät tomten komma klockan 3 på julafton.
Har barn fött på 90-talet som har sett flera hundra gånger mer på tv, video, dvd och dator. Utan att jag fått dåligt samvete.