Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskärning av nyplanterade syréner?
          sommar08
          Inlägg 24-05-2008, 18:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          24-05-2008
          Medlem nr: 16 339



          Hej!

          Idag planterade jag några nyinköpta vanliga Bondsyréner som var 50-60 cm höga. Efter att jag planterat dem så klippte jag ner dem direkt nästan till hälften. Det gjorde lite "ont" att klippa ner dem för det hade kommit fina nya skott upptill på stammarna, men min tanke med klippningen var att det skulle bildas nya skott längre ner på stammarna och på sikt blir en tät och fin buske.

          Var det rätt att göra så här eller ska man bara plantera dem som de är och låta den växa utan beskärning? Om man inte klipper ner dem så är väl risken stor att det blir kala stammar nertill längre fram för den mesta energin går väl till de översta skotten?

          Tacksam för lite tips och råd tills nästa gång jag planterar syréner!

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Christer i Falkö...
          Inlägg 24-05-2008, 18:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 056
          Medlem sedan:
          18-10-2003
          Medlem nr: 2 460



          Fick rådet av en av södra sveriges största grossister av växter att man inte skall klippa nyplanterade syrener. Utan vänta tills året efter. För bättre rotbildning om jag fattade det rätt. För mig var det något helt nytt, för jag har alltid gått efter regeln att klippa dem genast. Nu behöver du inte känna någon oro för att du gjort det, de kommer att växa på bra ändå. Den kommer att klara sig utmärkt ändå. Växter har en tendens till att inte bry sig om vad vi människor anser är rätt laugh.gif Men vattna nu rejält i början. Även om det skulle regna mycket!
          Christer.


          --------------------
          Varför inte kika in på min blogg? dronten1.tradgardsblogg.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-12-2025, 04:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon