Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Växelodling, Vad odlar jag isället för potatis?
          Gustaw
          Inlägg 28-05-2008, 14:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          28-05-2008
          Medlem nr: 16 436



          Hej
          Jag har odlat potatis på samma ställe i många år. Nu har skördarna blivit mindre och potatisen väldigt små.
          Har hört talas om växelodling. Min fråga är vilken grönsak är bästa alternativet till att få en bra och näringsrik jord, så att jag kan flytta till baka med potatis.
          Mvh
          Gustaw
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 28-05-2008, 15:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Japp baljväxter är bra. Men det är inte säkert att det hjälper, det beror på vad det är för fel med jorden. Är det p.g.a bristen näring som potatisen blivit liten så kan baljväxter som gödslar jorden funka.

          Men är det potatiscystnematoder (mikroskopiskt små maskar) så hjälper det inte att odla baljväxter något år. Då är det att undvika att odla potatisväxter där i 25år eller så, de kan ligga vilande i jorden länge i väntan på potatssläktet. (man kan testa efter några år att odla köpt utsäde av potatissorter som har bra motståndskraft mot nematoder och se om det funkar, funkar det inte bör man hitta nya ställen att odla potatis)

          Ofta används växelbruk mera i förebyggande syfte odlar man inte samma gröda varje år brukar inte skadedjur och sjukdomar hinna föröka upp sig i så stor mängd. Har de redan förökat upp sig kan man behöva undvika vissa grödor på den jorden under ibland ganska många år (lite beroende på vad det är för sjukdom/skadedjur)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 09:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon