Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Lång tid att ladda sidan, 97% CPU
          buffy
          Inlägg 24-05-2008, 08:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 380
          Medlem sedan:
          04-08-2006
          Medlem nr: 8 323



          Sedan några veckor tillbaka har jag tydligt märkt att Odlas forumsida tar "en evighet" att ladda. Varje ny åtgärd på sidan kräver 97% av mitt CPU-minne, och det är mkt även om min dator är gammal. Innan hade jag inga problem med Odla, men nu tar det så lång tid att öppna sidan, olika inläggstrådar och att skriva egna inlägg, att jag drar mig för att gå in här. Men jag saknar det verkligen mkt, för detta är ett jättebra forum där jag hittills på olika sätt fått svar på alla frågor jag haft om odling - genom att söka i de olika forumen, ställa egna frågor eller gm att bara "slumpläsa" inlägg som har intresseväckande rubriker. Ofta måste man ju gå in i många trådar för att hitta det man vill veta, och eftersom det nu tar minst 30 sekunder innan det jag klickat på kommer upp på skärmen, så har jag börjat googla istället och sålla bort alla länkar som går till Odla =(

          Är det någon annan här som har märkt av detta problem? Här ser ju likadant ut nu som den gjorde förut, det är samma layout och inte smockkfullt med högupplösta bilder och flashreklam osv. Det är inte min dator som plötsligt försämrats, eftersom det inte krånglar på andra sajter jag brukar använda mig av.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ingrids
          Inlägg 04-06-2008, 11:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 677
          Medlem sedan:
          16-10-2006
          Medlem nr: 8 727



          Men, efter några bra veckor är odla urtrögt! Och eftersom jag *schhh* sitter på jobbet har jag snabb dator och bredband som en motorväg. Någon mer som märkt att det hänt något?


          --------------------
          Trädgården blir aldrig klar, men vissa dar känner jag mig rätt färdig
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 04-06-2008, 12:03
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (ingrids @ 04-06-2008, 12:55) *
          Men, efter några bra veckor är odla urtrögt! Och eftersom jag *schhh* sitter på jobbet har jag snabb dator och bredband som en motorväg. Någon mer som märkt att det hänt något?

          Instämmer!!


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-09-2025, 00:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon