CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 14-06-2008, 19:55)

Så himla farligt är det inte att odla idegran den är inte så mycket farligare än thujan som innehåller giftet tujon. Möjligtvis bör man undvika idegran ifall man har hästar i trädgården de brukar kunna knapra i sig så stora mängder idegran att de kan dö. (det är växten + fröerna hos idegran som är giftig, inte bären, man kan köpa hanplantor ifall man inte vill ha bär). Varken thujans eller idegranens ved + "barr" lockar till förtäring hos människor.
Jag tycker också att växten på bilden påminner om idegran.
Oavsett art så oroar jag mig inte över farlighetsfaktor. Jag tänker inte äta den och har rumsväxter som är ohumana också (innehåller växtsaft som är giftig).
Och jag har inte hästar i trädgården, men många andra små och större djur (=strandtomt som bidrar till biologisk mångfald).