Alltomträdgårds trädgårdslistor tycker jag är bra när man tex vet att det är en perenn och att den har rosa blommor - det kan man inte alltid slå på i andra källor.
sedan brukar jag börja med en sökning på det svenska namnet om jag vet det men vill veta mer om växten, sedan får jag fram det latinska och söker på det men klickar i sökningar från svenska sidor på google då känner jag att om det latinska namnet är med är det en mer seriös kunskap bakom, sedan nöjer jag mig inte med att titta på ett ställe. Svårast brukar vara att få reda på hur de vill ha jorden, sol/hsk osv brukar stå, men info om jorden är svårare, tex klarar de fukt på vintern.
--------------------
Hälsn Cissi i Onsala CITAT | Folk borde byta problem med varandra. Alla vet ju hur man skall lösa andras problem. Ur: Göteborgsposten, PS.
Och det är ju det vi gör här! |
|