CITAT (Pius @ 17-06-2008, 09:14)

Något jag lärde mig som liten var att när man besökte någon för första gången så har man med sig en blomma, är den seden borttagen?
Aldrig har då jag fått någon blomma när det dykt upp för mig vilt främmande människor dvs gubbens bekanta. Och inte har de med sig kaffebröd så då får de hålla till godo med de gamla "skorpor" vi har
Och som 3-kattsmatte är det omöjligt att ha det välstädat så jag skäms förfärligt när folk bara dyker upp helt plötsligt och katthåren går till attack.

För att inte tala om gamla hårbollsspyor som kan ligga gömda i nån vrå och helt plötsligt dyker upp.
Nä fy för främmande.
Pius
Här gnälls det på hårtussar också, men då säger jag: Där står dammsugaren och där är dörren om det inte passar"
Det värsta jag vet, är när gästerna skall uppfostra mina djur, (gå ner, plats, försvinn,pussa mej inte, gå ner från soffan)
den som skriker åt mina djur, åker ut fort