Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Finns "små" träd som skuggar och tål blåst?
          Gröna Sus
          Inlägg 21-06-2008, 20:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          24-05-2007
          Medlem nr: 10 660



          Hej!

          Vi bor på Närkeslätten med öppna åkrar åt alla väderstreck. Runt huset och tomten har vi idag en vildxuven häck, ca 2 m hög som ger bra insynsskydd. I söder- och västerläge har vi även stora björkar som tar en del hel av blåsten från huset och skuggar det skönt sommartid.

          Dock har vi varit tvungen att ta ner flera björkar då de inte friska sad.gif En björk blåste dessutom ner, som tur var inte på huset! Därför funderar vi nu på att planera nya träd runt huset i söder- och västläge. Vi vill helst inte ha björk igen eftersom vi tycker att de blir för höga. Tanken är att ha björkarna kvar tills de nya träden vuxit till sig en del.

          Är det någon som har tips på blåståliga träd som helst inte blir högre än 7-10 meter max? g.gif

          Bor i zon III med lerjord....

          Sus
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 23-06-2008, 14:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag tycker inte att klotpilen är den bästa i vindutsatta lägen. Här lägger de sig gärna ned med sina täta och tunga kronor när vinden ligger på eller när snön blir ymnig.

          Rönnar finns i så många olika varianter och de böjer sig bättre i vinden. Ullungrönnen kan bli ca 12 meter hög, andra rönnar har lägre sluthöjd.

          Oxlar finns också i flera varianter och de är oftast mycket vindtåliga. Vitblommande hagtorn tål också vind bra. Båda med vit blom och ymnigt med röda bär på hösten.

          Redigerat av Cilla: 23-06-2008, 14:03


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 06:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon